ՀՀ ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի պատվիրակությունը՝ հանձնաժողովի նախագահ Արմեն Աշոտյանի եւ ՌԴ ԴԺ Դաշնության խորհրդի միջազգային գործերով կոմիտեն՝ կոմիտեի նախագահ Կոնստանտին Կոսաչեւի գլխավորությամբ սեպտեմբերի 29-ին Ռուսաստանի Դաշնության մայրաքաղաք Մոսկվայում անցկացրել են համատեղ նիստ:
Նիստի արդյունքում երկու խորհրդարանների գործընկեր հանձնաժողովների նախագահներն ստորագրել են համատեղ հայտարարություն, որով բարձր է գնահատվում ռուս-հայկական դիվանագիտական 25-ամյա հարաբերությունների ընթացքում ձեւավորված միջխորհրդարանական փոխգործակցության մեխանիզմները՝ Ռուսաստանի եւ Հայաստանի միջեւ առկա քաղաքական երկխոսության շրջանակում:
Ստորագրված համատեղ հայտարարությամբ կողմերը հայտնում են իրենց գոհունակությունը երկու պետությունների միջեւ առկա բարեկամական հարաբերությունների եւ համագործակցության շարունակական զարգացման եւ ամրապնդման հարցում:
Միջազգային քաղաքական օրակարգին վերաբերող հարցերի հետ կապված կողմերն ընդգծել են մոտ կամ համընկնող դիրքորոշումների առկայությունը մասնավորապես այն հարցերի շուրջ, որոնք վերաբերում են աշխարհակարգի ձեւավորման խնդիրներին՝ հիմնված բազմաբեւեռության եւ միջազգային ինստիտուտների ամրապնդման, միջազգային իրավունքի համընդհանուր ճանաչում ունեցող սկզբունքների եւ նորմերի վրա:
Անդրադարձ է կատարվել նաեւ տարածաշրջանային անվտանգության հիմնախնդիրներին: Այս համատեքստում կողմերը հայտնել են իրենց աջակցությունը ՀԱՊԿ շրջանակում համատեղ ջանքերին՝ ուղղված Հարավային Կովկասում կայունության եւ խաղաղ զարգացման ապահովմանը: Կողմերը նաեւ վերահաստատել են Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման հարցում խաղաղ եւ փոխադարձ ընդունելի լուծումներ փնտրելու իրենց հանձնառությունը՝ հիմնված ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահող երկրների նախագահների համատեղ հայտարարություններում առկա սկզբունքների վրա:
Անդրադառնալով Եվրասիական տնտեսական միության շրջանակում տնտեսական համագործակցության հեռանկարներին՝ կողմերն ընդգծել են առեւտրատնտեսական փոխգործակցության ոլորտում արձանագրված հաջողությունները:
Կարեւորվել է նաեւ փոխադարձ տնտեսական ինտեգրման խորացման եւ զարգացման անհրաժեշտությունը՝ Եվրասիական տնտեսական միության՝ որպես արդյունավետ եւ մրցակցային միավորի նպատակներին հասնելու համար:
Անդրադառնալով միջխորհրդարանական համագործակցության խնդիրներին՝ կողմերը կարեւորել են համագործակցությունը ԱՊՀ միջխորհրդարանական վեհաժողովի, ՀԱՊԿ ԽՎ-ի, ԵԱՀԿ ԽՎ-ի շրջանակներում, առավել արդյունավետ փոխգործակցության համար միջխորհրդարանական հարթակներում գործողությունները համակարգելու պատրաստակամություն են հայտնել:
Որպես պետության արտաքին քաղաքականության անքակտելի տարր՝ կողմերը մեծապես կարեւորել են նաեւ խորհրդարանական դիվանագիտության դերն ու նշանակությունը, ընդգծել համատեղ նիստերի անցկացման պրակտիկան՝ դիտարկելով դրանք որպես հնարավորություն՝ ազդակներ հաղորդելու ազգային օրենսդրությունների զարգացմանը եւ ներդաշնակեցման գործընթացներին, իրավակիրառ պրակտիկայի կատարելագործմանը:
Կողմերը պայմանավորվածություն են ձեռք բերել հաջորդ համատեղ նիստն անցկացնել Երեւանում՝ 2018 թվականի առաջին կիսամյակում:

On September 29, the Delegation of the RA NA Standing Committee on Foreign Relations and the RF FA Federal Council Committee on International Affairs respectively led by the Chairmen of the Committees Armen Ashotyan and Konstantin Kosachev held a joint sitting in the Capital of the Russian Federation Moscow.
As a result of the sitting, the Chairmen of the partner Committees of the two parliaments signed a joint statement, by which the mechanisms of the inter-parliamentary cooperation formed during the 25th anniversary of the Russian-Armenian diplomatic relations is highly assessed within the framework of the political dialogue existing between Russia and Armenia.
By the signed joint statement the parties express their satisfaction with the friendly relations existing between the two states and continuous development and strengthening of cooperation.
Regarding the international political agenda the parties underlined the availability of the approximate or coinciding positions particularly over the issues, which relate to the problems of the formation of the world order based on the strengthening of multi-polarity and international institutes, principles and norms of universal recognition of the international law.
Both sides also touched upon the problems of regional security. In this context the parties expressed their support to the joint efforts within the CSTO framework aimed at the stability and provision of peaceful development in the South Caucasus. The parties also reaffirmed their commitment of seeking peaceful and mutually acceptable solutions in the settlement of Nagorno Karabakh conflict based on the principles existing in the joint statements of the Chairmen of the OSCE Minsk Group Co-Chair countries.
Touching upon the perspectives of economic cooperation within the framework of the Eurasian Economic Union, the parties underlined the successes recorded in the trade-economic cooperation.
The parties also highlighted the necessity of the deepening and development of the mutual economic integration for reaching the goals of the effective and competitive unit, the Eurasian Economic Union.
Referring to the problems of the inter-parliamentary cooperation, the parties emphasized the cooperation within the frameworks of the CIS Inter-Parliamentary Assembly, the CSTO PA, the OSCE PA, and expressed readiness to coordinate the actions on the inter-parliamentary platforms for more effective cooperation.
As an inseparable element of the foreign policy the parties also greatly highlighted the role and significance of the parliamentary diplomacy, underlined the practice of holding joint sittings, observing them as an opportunity for giving impetus to the development of the national legislation and harmonizing the processes, and the improvement of the legal practice.
The parties reached an agreement to hold the next joint sitting in Yerevan in the first half of 2018.